Sibiu primește 36 de autobuze noi pentru transportul în Zona Metropolitană
Primăria Sibiu a semnat în decembrie 2024 un contract pentru achiziția a 36 de autobuze destinate asigurării transportului între Municipiu și localitățile din Zona Metropolitană, care sunt membre în ADI Transport Metropolitan. Primele 6 autobuze, ce au o lungime de 10 metri și pot transporta 54 de călători, au sosit în luna aprilie 2025 și sunt deja în circulație spre comunele Poplaca, Cristian și Roșia.
Transport metropolitan
Odată cu sosirea acestor vehicule, transportul public din zonă va beneficia de o îmbunătățire semnificativă, oferind o alternativă mai ecologică și eficientă pentru locuitorii din regiune. Aceste autobuze electrice sunt menite să reducă emisiile de carbon și să contribuie la un mediu mai curat.
Autobuze electrice
În total, 30 de autobuze sunt așteptate să completeze flota de transport public din Sibiu și să îmbunătățească conectivitatea între oraș și localitățile adiacente. Această inițiativă face parte dintr-un program mai amplu de modernizare a infrastructurii de transport public, având ca scop atragerea mai multor pasageri. Prin aceste măsuri, Primăria Sibiu își propune să sprijine dezvoltarea durabilă a Zonei Metropolitane.
Sursa: Ora de Sibiu
felicitari. Tarziu, dar bine!