Explozie puternică într-un bloc de garsoniere din Balș provoacă răniți și evacuarea locatarilor

O explozie puternică s-a produs luni într-un bloc de garsoniere cu patru etaje din orașul Balș, județul Olt.

În urma deflagrației, autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție, mobilizând mai multe echipaje de urgență la fața locului. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt a fost alertat printr-un apel la 112, moment în care s-au deplasat șapte ambulanțe SMURD, o autospecială pentru transportul victimelor multiple, două autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenții la înălțime, precum și un Post Medical Avansat. Elicopterul SMURD din Craiova a fost, de asemenea, solicitat.

Deflagrația a dus la rănirea a două persoane: o fetiță de aproximativ 4 ani și o femeie, ambele având arsuri la nivelul membrelor și feței. Acestea au fost transportate de urgență la spital. Alte două persoane au fost evaluate la fața locului, prezentând simptome de atac de panică.

Aproximativ 50 de locatari au fost evacuați din clădire, iar 16 garsoniere au fost afectate, majoritatea situate la etajul 1. Conform primelor date transmită de pompieri, explozia ar fi fost provocată de o sobă pe gaz conectată la rețeaua de gaze naturale a imobilului.

Intervenția echipajelor de urgență este în desfășurare.

Cuvinte-cheie: explozie, intervenție, garsoniere

Sursa: orașul Balș, județul Olt.

Primește știrile in timp real

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.