„Captura” secolului, la Șelimbăr
Sursa: http://www.astro-urseanu.ro/eluna-20180727.html
Plecați la vânătoare de instantanee cu cerul nocturn, doi pasionați de fotografie și-au petrecut noaptea de 27-28 iulie pe drumurile județului Sibiu, pândind captura secolului: cea mai lungă eclipsă totală de Lună, cu Marte cel mai aproape de Pământ, în condiții de nori și vizibilitate redusă. Adrian Bugariu, sibian absolvent de Jurnalistică, și colaboratorul său, Dragoș Chirițescu, au colindat vreo sută de kilometri pe Valea Hârtibaciului și a Avrigului, între orele 20:30-02:30, cât timp s-a manifestat eclipsa, dar avantajul locurilor singuratice a fost spulberat de norii care acopereau cerul. Așa că, în final, au decis să revină înspre Sibiu, după ce au văzut Luna de pe serpentinele de la Fântânița Haiducului, neputând să o fotografieze în voie, din cauza traficului intens și a luminilor de pe șosea. Au mers de-a dreptul la Șelimbăr, având de ales între dealul Troiței, poziție accesibilă vizitatorilor nedoriți, și un loc din apropierea Gării Șelimbăr, imediat după bariera manuală. Dacă în locurile cu trafic intens fotografii au suferit din pricina „poluării luminoase” (lumini rutiere sau ambientale care acoperă vizibilitatea cerului), în locurile mai retrase au fost nevoiți să se ferească de țânțari și de oameni. Strădaniile le-au fost recompensate pe la ora 23:30, în perioada maximumului eclipsei, aproape de gara din Șelimbăr. În afară de Luna roșiatică, au putut surprinde și Planeta Roșie, neobișnuit de mare, înconjurată de un cerc luminos propriu (halo). Și asta din cauză că Marte s-a aflat în cel mai apropiat punct posibil față de Pământ (opoziție perihelică), în care rămâne până pe 31 iulie, următoarea ocazie a unei atât de mari apropieri având să se petreacă de-abia în anul 2035.

„Nu am putut vedea nimic. La un moment dat, au început să se risipească norii. Când ne-am întors de pe Valea Avrigului, am văzut prima dată eclipsa de la Bradu. Dar doar Luna, nu și Marte. Noi doream să le prindem pe amândouă. Ne-am oprit undeva pe marginea drumului și am montat trepiedul. Dar, Luna a intrat iar în nori. Cum nu era nici poziția cea mai bună, am plecat mai departe și am mai încercat de pe serpentine de la Fântânița Haiducului, unde nu aveam orizontul liber. Am plecat spre Șelimbăr, am trecut liniile de cale ferată și am ajuns aproape de un pod care trece peste autostradă. Acolo, am văzut eclipsa și, spre finalul fazei de totalitate, am reușit să fotografiez Luna împreună cu Marte. Nu am putut face cadre mai largi din cauza poluării luminoase”, explică fotograful Adrian Bugariu.
În ciuda glumelor unor internauți care se întrebau de ce tocmai la Șelimbăr se va putea admira eclipsa totală, realitatea demonstrează că oamenii din teren interesați să imortalizeze fenomenul astronomic s-au întâlnit cu Luna tocmai la Șelimbăr. Și cu planeta Marte aflată între Pământ și Lună, ca pendulul unui orologiu cu cadran selenar. Aceasta este povestea adevărată a doi „magi de la răsărit”, care ”după stea au călătorit”, și-au mers după cum stă scris, la Șelimbăr ca prin vis, unde „steaua iar li s-a aprins”.
„E greu să faci poze cu stele. Prea multă lumină atificială se duce spre cer în apropierea localităților, din cauza iluminatului public. Prea puține stele se văd din oraș, nu mai vorbesc de Calea Lactee…”, ni se destăinuie sibianul Adrian Bugariu. „Mă ocup de fotografie din 2004, din vremea studenției. Am avut un curs interesant în cadrul Facultății de Jurnalistică și de acolo mi s-a născut pasiunea. Astrofotografia este un gen pe care mereu l-am îndrăgit și, de câte ori am ocazia, fac fotografii cu stele”. Iată că eforturile sunt întotdeauna răsplătite, mai ales atunci când alergi să imortalizezi o întâmplare ce se petrece o dată într-o sută de ani. Mulțumită lui Adrian Bugariu și lui Dragoș Chirițescu, povestea celei mai lungi eclipse totale de Lună a ajuns mai aproape de inima șelimbărenilor. Și, prin www.oradeselimbar.ro , mai aproape de românii de pretutindeni!