A fost Gala Tineretului și Sportului Sibian 2018 – cine sunt câștigătorii

Gala tineretului sibian 2018 a avut loc marți, la Teatrul gong din Sibiu. S-au acordat aproape 50 de premii pentru tineret, voluntariat și sport.

Lista premianților în domeniile tineret și voluntariat

Cea mai activă organizaţie de/pentru tineret – Asociația Positive Life, Pentru dezvoltarea proiectelor de interes social de mare importanță pentru tineri, pentru promovarea și susținerea intereselor tinerilor.

Cel mai activ voluntar implicat în proiecte de/pentru tineret – Andreea Stanchi, Asociația Prietenii Mocăniței, Pentru consecvența cu care se implica în proiecte comunitare și pentru entuziasmul pe care îl degajă în jurul său.

Cel mai activ coordonator de voluntari implicat în proiecte de/pentru tineret – Ramona Mihaela Petrișor, Asociația Positive Life – Profesionalismul pe care l-a pus în slujba proiectului Civic Ghizi și a echipei de voluntari care a realizat acest proiect.

Cel mai bun proiect de/pentru tineret – Cavalerii Turnului Înclinat din Ruși- Protectorii trecutului, Clubul GreenImpact Cavalerii Turnului Înclinat din Ruși – Pentru mobilizarea tinerilor, stimularea antreprenoriatului și a creativității, implicarea în promovarea patrimoniului local cultural și turistic.

Cel mai bun proiect de/pentru tineret extrașcolar – Împreună 2018 – „Adolescență fără dependență”,ARCA lui Goga – Colegiul Național „Octavian Goga”- Pentru abordarea unor teme de actualitate pentru tineri, pentru originalitatea punerii în operă a acestuia.

Cel mai bun proiect multianual de/pentru tineret – Programul educațional internațional „Viața la pozitiv”,Asociația Positive Life – Pentru consecvența realizării unui proiect comunitar de înalt nivel calitativ și de mare interes pentru tineri.

Cel mai bun proiect care pune în evidență cultura gastronomică, tradiții și obiceiuri- Circuitul stânelor păstorești din Munții Cindrel, Clubul GreenIMPACT “Cocoșul de munte”- Școala Gimnazială ”Sava Popovici Barcianu” Rășinari- Pentru promovarea în rândul tinerilor și nu numai a învățării prin serviciu în folosul comunității.

VEZI AICI DECLARAȚIILE DURE ALE LUI ADI BIBU DESPRE SPORTUL ȘI SPORTIVII SIBIENI

Cel mai bun proiect dedicat Centenarului Marii Uniri- Rășinărenii și Unirea, Școala Gimnazială O. Goga Rășinari- Pentru promovarea centenarului în rândul tinerilor din județul Sibiu.

Proiect de/pentru tineret organizat de de DJST Sibiu- Un veac de tinerețe- Centrul de Tineret Sibiu AICI- Animație, Interculturalitate, Comunicare, Împreună- Pentru implicarea voluntarilor centrului de tineret în activități concrete de lucru împreună a tinerilor din Romănia și Republica Moldova în dorința de prezenta cu hotâre importanța și adevărata importanță a unirii Basarabiei cu România

Dezvoltarea relațiilor între asociațiile de tineret din jud. Sibiu și Rep. Moldova – Moscalu Nicolae, Asociatia Obștească a Copiilor și Tineretului Moștenitorii Bălți, Rep. Moldova – Pentru strânsa cooperare de-a lungul timpului și pentru tăria implicarii în proiecte bilaterale, pentru nivelul tot mai crescut al acestei colaborări.

Colaborare în susținerea și promovarea activitătii de/ pentru tineret din județul Sibiu – Claudia Popa- Președinte Asociația Colors – Pentru susținerea activităților de tineret sibiene și a colaborării în organizarea Galei Tineretului.

Cel mai bun proiect de/pentru tineret în colaborare derulat de DJST Sibiu – JOCUL CA TEATRU ediția a- VII- a- Tabăra naţională de comunicare şi teatru pentru tineret, Asociaţia Dram Center 07 și Asociația Internațională de Tineret „BECOME ”- Pentru calitatea metodelor de educație nonformală, promovarea colaborării la nivel național între tineri, pentru modul în care sunt atrași tinerii spre creație, colaborare și participare.

Cel mai activ grup de voluntari implicat în activitatea centrelor de tineret din mun. Sibiu – Centrul de tineret Sibiu -Locul II la Gala Națională de Tineret 2018 ( cel mai active centru de tineret), Baia Mare: Boldijjar Cristian Alin, Rus Alexandru Ioan, Hampu Ștefan Ioan, Mihăilescu Sergiu, Popa Cătălin, Isacu Tudor, Duminciuc Alexandru, Sopa Ana Maria, Moisin Bogdan, Brote Stanca, Feier Andrei, Denisa Giupana – Pentru implicare în proiectele și activitățile derulate în Centrul de Tineret Sibiu AICI- Animație, Interculturalitate, Comunicare, Împreună.

Cel mai activ grup de voluntari implicat în activitatea centrelor de tineret din jud. Sibiu – Centrul de Tineret Rășinari, jud. Sibiu: Ana Florentina Lac, Lungu Maniu Petru, Crețu Maria, Ana Grebenea, Muntean Diana Ana, Cotoară Raluca Petronela, Ilcușiu Alexandra, Secu Cristina Ioana Maria – Pentu implicare în proiectele și activitățile derulate în Centrul de Tineret Rășinari.

Colaborare în susținerea și promovarea activității culturale studențești Asociația Studenților în Psihologie Sibiu – Pentru implicarea voluntarilor asociației în proiectele culturale și activitățile extrauniversitare.

Lista premianților sport

DISCIPLINE NEOLIMPICE

MENȚIUNI

ORDEAN DANIEL – Clubul Sportiv Activ Sibiu – powerlifting

Locul 4 și loc 5 la la Campionatul European– juniori 1 în probele de îndreptări și împins din culcat

4 medalii de argint la Cupa Mondială Universitară

Multiplu medaliat în Campionatele Nationale de juniori și seniori

Antrenor: Raica Marius

PAVEL ANDREEA- Clubul Sportiv Puma Sibiu – taekwon-do ITF

Locul 2 Campionatul European taekwon-do ITF –echipe

Locul 5 Campionatul European -luptă

Campioana națională– tull

Locul 2 Cupa României seniori

Antrenor: Lazurca Alin

RADU GEORGE – Clubul Sportiv Puma Sibiu – taekwon-do ITF

Vicecampion European pe echipe la proba tull junior

Campion National la probele de tull /echipe, medalie de argint la luptă individual, și bronz tehnici speciale/echipe

Antrenor: Lazurca Alin

LOCUL V- HERMAN PETER- Clubul Sportiv Școlar Mediaș – atletism

Locul 5 la Campionatele Mondiale de cros din Andora

Locul 4 la Campionatul European Alergare Montană – Macedonia

Medaliat cu argint la Campionatul Balcanic de cros

Multiplu medaliat national la probele de alergare montană

Antrenor: prof. Herman Vasile

LOCUL IV- VĂCARIU VLAD – Clubul Sportiv Puma Sibiu – taekwon-do ITF

Campion și Vicecampion European pe echipe la probele tull și tehnici speciale juniori

Locul 1 la luptă tradițională și 2 la tull cu echipa la Cupa Europei juniori

Campion National la probele de tull și luptă și pe echipe, locul 3 tehnici speciale/echipe și locul 2 spargeri forță/echipe

Antrenor: Lazurca Alin

LOCUL III- PAVEL OANA – Clubul Sportiv Puma Sibiu – taekwon-do ITF

Medalie de argint pe echipe la proba tull și locul 5 tehnici speciale juniori la Campionatul European

Medalie de aur la Cupa Mondială – luptă și bronz la tull

Medalie de aur și la tull și argint la luptă – juniori

Antrenor: Lazurca Alin

LOCUL II- DANCU IOAN MARIUS Clubul Sportiv Puma Sibiu – taekwon-do ITF

Medalie de Aur și un loc 5 lupta echipe seniori, la Campionatul European – Slovenia

Medalie cu bronz la Cupa Europei luptă individual seniori

Antrenor: Lazurca Alin

LOCUL I- PĂTURAN CĂTĂLIN – Clubul Sportiv Ippon Mediaș – karate WUKF

Dublu medaliat cu Aur – kumite individual și pe echipe și o două de bronz la Campionatul Mondial karate – WUKF – Dundee Scoția

Dublu medaliat cu Aur – kumite pe echipe, o medalie de argint și o medalie de bronz la Campionatul European karate – WUKF – Ta Ali – Malta

Vicecampion balcanic cu echipa Romaniei

Antrenor: HANGA DORA

SPORTURI OLIMPICE

MENȚIUNI

CUCERZAN DIANA Clubul Sportiv Școlar Sibiu – sărituri în apă

Două medalii de aur, una de argint și una de bronz la Campionatul Balcanic de juniori – Belgrad, Serbia

Trei titluri de campioana la Campionatele nationale de juniori la probele de 1 metru, 3 metri și platformă

Antrenor: Badiu Ioan

TABITA TEUȘAN – Clubul Sportiv Școlar Șoimii Sibiu – atletism

Medalie de bronz și un loc 4 la Campionatele Balcanice de juniori – Turcia la 1500 metri

Campioana Nationala la Cros

O medalie de aur și una de argint la Campioanatele Nationale de juniori la 800 metri

Medalie de argint la Campioanatele Nationale de juniori proba de 1500 metri

Antrenor: Cuciorovschi Ligia

CORNEA VICTOR – Tenis Club Pamira – tenis de camp

Campion Național de seniori la proba dublu masculin

Campion Național de seniori la proba dublu mixt

Campion la dublu la turneele internaționale din Santa Margherita -Italia și București

Al treilea cel mai bine plasat roman în clasamentul mondial la dublu masculin

Antrenor: Vecerdea Marius

LOCUL V- LOGIGAN LUCIAN – Club Sportiv Pro Cycling – mountain bike

Medaliat cu Aur la Campionatul Național,

Medaliat cu aur la Cupa României și Vicecampion Balcanic la disciplina Mountain Bike Cross Country – categoria Elite

Antrenor: Mauro Calzzoni

LOCUL IV- BUCUR DANIEL IOAN – Clubul Sportiv Municipal Sibiu – călărie

Campion Balcanic de seniori

Multiplu medaliat la Campionatele Naționale

Loc II Cupa României – echipe

LOCUL III- BUCUR IONEL – Clubul Sportiv Municipal Sibiu – călărie

Dublu medaliat de aur la Campionatul Balcanic de seniori, individual și pe echipe

Trei medalii de aur și una de bronz la Campionatele Naționale

Medalie de aur și argint la Cupa României

LOCUL II- PAȘCA ALEXANDRA MARIA – Clubul Sportiv Școlar Șoimii Sibiu– judo

Dublă medaliată cu bronz la Campiontul European de Juniori

Campioană balcanică de junioare

Campioană națională de junioare 1 si 2

O medalie de aur si una de argint la Cupa Europei

Antrenor: Ionaș Ovidiu

LOCUL I- DRAGOMAN ANDREEA – Clubul Sportiv Municipal Mediaș – tenis de masă

Medalie de bronz la Campionatele Europene de Tineret în proba de dublu

Medalie de bronz la Campionatele Europene de Juniori pe echipe

Locul 2 în Top 10 Europa la juniori

Campioană Națională de seniori la dublu și vicecampioană la individual

Multiplă medaliată la campionatele naționale de juniori

PREMII ACTIVITATE SPORTIVĂ ȘCOLARĂ

Liceul Timotei Cipariu Dumbrăveni – echipa de fotbal băieți

Locul 2 la faza finală la Olimpiada Națională a Sportului Școlar

Profesor: Holom Dorin

Școala Gimnazială Matei BasarabTurnu Roșu – echipa de oină

Locul 2 faza finala la Gimnaziada – 2018

Profesor: Șiclovan Laurențiu

Școala Gimnazială Nicolae Iorga Sibiu – echipa de baschet băieți

Locul 3 faza finala la Gimnaziada – 2018

Profesor: Spânu Elena Camelia

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret a acordat premii speciale pentru activitatea sportivă:

AMBASADOR AL SPORTULUI SIBIAN

NATEA ILIE DANIEL – JUDO

– a început judo-ul la Sibiu sub îndrumarea antrenorului Ionel Chioveanu

– a fost 12 ani legitimat la cluburile sibiene CSS Șoimii Sibiu apoi CSM Sibiu – în prezent la CS Dinamo București

– participant la Olimpiada de la Rio 2016

– câștigător WORLD master (primi 16 sportivi din lume )

– campion european și mondial de Sambo

– 4 medalii de bronz la campionatele europene ( tineret și seniori )

– 5 titluri campion balcanic

– 2 Grand Slamuri câștigate

– peste 10 medalii la Cupe Mondiale de juniori și seniori

– are peste 10 titluri campion național la tote categoriile

ORGANIZATIE IMPLICATĂ ÎN ACTIVITATEA SPORTIVĂ

FUNDAȚIA COMUNITARĂ SIBIU – organizator Maratonul Internațional Sibiu –

Maratonul Internațional Sibiu este cel mai mare eveniment de alergare filantropic din România, care, conform tradiției, are loc în ultima sâmbătă din mai. Maratonul Internațional Sibiu își propune să susțină spiritul de inițiativă al sibienilor – idei bune ce pot rezolva probleme ale comunității și care vor crește calitatea vieții în Sibiu. Organizatorii pun la dispoziție o platformă de atragere de fonduri prin care sprijiniă atât inițiativele noi venite dinspre grupuri informale, cât și proiectele organizațiilor non-guvernamentale. Evenimentul aduce împreună cetățeni, organizații, companii și autorități publice. La cea de-a șaptea ediție, care a avut loc în 26 mai 2018, aproape 4.000 de alergători au luat startul, aceștia au fost susținuți de aprox. 5.770 de donatori și, împreună, au reușit să strângă 592.492 lei pentru 26 proiecte.

PREMIU VREAU POT ȘI REUȘESC

ECHIPA DE BASCHET A PERSOANELOR CU DIZABILITATI

Asociatia Diakoniewerk International, in colaborare cu Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, a demarat, la inceputul lunii iunie 2018, un proiect de stimulare a practicarii sportului de catre persoanele cu dizabilitati.

Una din componentele proiectului o reprezinta practicarea baschetului de catre persoanele aflate in scaune rulante. Proiectul isi propune sa atraga cat mai multe persoane cu dizabilitati in practicarea baschetului si inchegarea unei echipe de baschet a persoanelor cu diabilitati din Sibiu care in viitor sa participe la competitiile nationale de baschet .

In prezent echipa este alcatuita din 5 „eroi zburatori”; capitanul acesteia este David Raulea, iar antrenor Dani Troanca.

PREMIU PENTRU ACTIVITATEA SPORTIVĂ – 2018

ECHIPA DE HANDBAL FEMININ A CLUBULUI SPORTIV MĂGURA CISNĂDIE

Medalie de bronz în Liga Florilor sezon 2017/2018

Locul 3 în actualul sezon competițional

Calificare în grupele Cupei Federației Europene de Handbal unde va debuta în luna ianuarie 2019 în Danemarca în fata echipei team Esjberg

Antrenor Weber Alexandru

PREMIU DE EXCELENȚĂ – Performanță în activitatea sportivă

Domnului MANU PETRE

-profesor, antrenor de atletism la C.S.S.Soimii Sibiu intre anii 1973 – 2015 si CSM Sibiu intre 1992-2008.

– antrenor loturilor olimpice si nationale ale Romaniei 1990-2015, si Ungariei 2008-2009.

– antrenor Federal pentru probele de aruncari 2013-2015

Sportivi antrenati

– ISAILA CLAUDIA: sulita, campioana mondiala la sulita junioare 1992 si vicecampioana mondiala universitara 1995

– STOIAN MONICA: sulita, vicecampioana mondiala universitara 2007 si loc IV Campionat Mondial 2009

– DORCA ILEANA: cros, vicecampioana mondiala junioare cu echipa Romaniei 1992

– TROHIN LOREDANA: sulita vicecampioana europeana junioare 1995

– HILA ELENA: greutate finalista la Camp.mondiale si europene 1993-2003

– KURTHY LAJOS (Ungaria) greutate, campion european tineret 2008

SPORTIVI PARTICIPANTI LA JOCURILE OLIMPICE antrenati de-a lungul timpului:

BICHEA VASILE atletism 3000m obstacole, Moscova 1980

OPREA TUDOR mountanbike, ATENA 2004

STOIAN MONICA atletism sulita, Beijing 2008

KURTHY LAJOS (Ungaria) atletism greutate, Beijing 2008, Londra 2012

BARBU ALEXANDRU schi alpin, Rusia, 2014, Coreea de Sud 2018

– 25 recorduri nationale

– zeci de medalii la Campionatele balcanice de juniori si seniori

– sute de medalii la campionatele nationale de juniori si seniori

– sute de copii selectionati si initiati in probele atletice

Titlul de “Antrenor al anului” in judetul Sibiu acordat in 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997,1999, 2001, 2002, 2007, 2008

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret a acordat premii speciale pentru:

Autoritatea locală care a sprijinit activitatea de/ pentru tineret și Sport

Primaria Municipiului Sibiu – Pentru sprijinul acordat Centrului de Tineret Sibiu/ Pentru susținerea proiectelor de/ pentru tineret și sport în cadrul Agendei Culturale, a Comunității și Sportive a Consiliului Local Sibiu.

Consiliul Judeţean Sibiu – Pentru susținerea proiectelor de/ pentru tineret și sport în cadrul Agendei Cultural- Sportive a Consiliului Județean Sibiu./ Pentru inițiativa de susținere a proiectelor de tineret prin crearea unei Agende de Tineret în anul 2018.

Primaria Municipiului Mediaș – Pentru sprijinirea și promovarea Sportului de Performanță și a Sportulului pentru Toți din comunitatea locală pe parcursul anului 2018.

Primaria Orașului Cisnădie – Pentru sprijinirea și promovarea Sportului de Performanță și a Sportulului pentru Toți din comunitatea locală pe parcursul anului 2018.

Primăria Comunei Răşinari – Pentru susținerea activităților Centrului de Tineret Rășinari.

Pentru susținerea activităților de/ pentru tineret și sport în cadrul Agendei Cultural- Sportive a Comunei Rășinari.

Instituţia locală care a sprijinit activitatea de/ pentru tineret

Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG – Pentru sprijinul acordat desfășurării proiectelor și activităților de tineret: cultural- artistice, educative sau evenimente și în anul 2018.

Mass media locală care a promovat activitatea de/ pentru tineret

Cosmin Chelcea/ Jurnalist și realizator emisiuni Esența și Atitudini TV Eveniment- Pentru inițiativa implicării și încurajării tinerilor de a dezvolta propria voce într-un spațiu media în care tinerii au reponsabilitatea să se implice în viața comunității.

Momente artistice de dans sportiv au fost puse în scenă de interpreta Luana Porodea, au urmat momente comice ce fost puse în scenă de Compania de Teatru BECOME.

Gala Tineretului Sibian 2018 s-a încheiat cu concertul incendiar al trupei Suburbia 11.

Primește știrile in timp real

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata